Czorsztyn - na pograniczu Pienin i Gorc

Autorem artykułu jest Leon


Czorsztyn to maleńka miejscowość położona nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego, na pograniczu Pienin i Gorców w województwie małopolskim.


widok na niedzicę
Widok na zamek w Niedzicy
Piękne krajobrazy, bliskość ruin zamku oraz brzegów Jeziora Czorsztyńskiego, wyciąg narciarski i tradycyjna gościnność mieszkańców, od wieków goszczących turystów, sprawiają, ze do Czorsztyna z roku na rok ściąga coraz więcej urlopowiczów.


Z Czorsztyna można podziwiać wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny (Trzy Korony), południowe stoki Gorców (pasmo Lubania) i Tatry , dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Główną atrakcją miejscowości są kamienne ruiny zamku Czorsztyńskiego położonego na stromej górze wznoszącej się u brzegu jeziora.

pieniny sokolica
Sokolica. Pieniński Park Narodowy
Pozostałe atrakcje to przystanie wodne, szlaki turystyczne w Pieniny i Gorce, wyciąg orczykowy doskonały do nauki jazdy na nartach, profesjonalna stacja narciarska Czorsztyn-Ski, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, zabytkowy kompleks dziewiętnastowiecznych willi (Osada Czorsztyn) na półwyspie Stylchen, bacówka bacy wypasającego owce oraz rejsy gondolą po jeziorze.


Czorsztyn ma dobrze zorganizowaną infrastrukturę turystyczną, większość mieszkańców dysponuje kwaterami prywatnymi, lub prowadzi gospodarstwa agroturystyczne co pozwala na przyjęcie olbrzymich ilości turystów najeżdżających Pieniny podczas sezonów turystycznych.  


We wsi znajdują się punkty gastronomiczne, restauracja, sklepy spożywcze oraz wypożyczalnie rowerów, nart i sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne).


ruiny zamku
Ruiny zamku w Czorsztynie
Zamek królewski w Czorsztynie, a właściwie jego ruiny, leży na lewym brzegu jeziora Czorsztyńskiego na wysokości 588 m. n.p.m. Zamek pierwotnie nosił nazwę Wronin i znajdował się na stromej górze wznoszącej się u brzegu rzeki Dunajec. Powstanie w latach 90-tych sztucznego zbiornika wodnego u stóp zamku całkowicie zmieniło jego otoczenie.
_ _ _ _ _


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zdjęcia: ekonINpoland

Brak komentarzy:


Udostępnij:


Tweetnij