Spływ Dunajcem - atrakcja na miarę Europy

Autor: lpiernik

Jest to najpopularniejsza atrakcja Pienin, bardzo dobrze znana jest nie tylko w tym regionie, ale również w całej Polsce, a także Europie. Spływ Dunajcem, bo o nim mowa, jest równie znany za granicą co zamek w Malborku, wrocławski rynek czy Wawel w Krakowie.


splyw_dunajcem
Czym jest Spływ Dunajcem? Ot, płynie się tratwą po bystrej rzece - w sumie nic wielkiego. Ten, kto tak może powiedzieć, pewno nie korzystał z tej słynnej atrakcji turystycznej. Spływ rzeką Dunajcem zapewnia niezapomniane wrażenia. Piękne zobacza górskie wyrastające nawet 300 metrów ponad taflę wody, wspaniałe zakola rzeczne i przepiękne widoki na polską i słowacką stronę Pienin pozostawiają niezatarte wspomnienia do końca życia.


Spływ Dunajcem zaczyna się w Sromowcach Kątach i posiada dwa warianty. Krótszy, biegnący do Szczawnicy (18 kilometrów), trwa 2 godziny i 15 minut. Dłuższy wariant to 23 kilometry zakończone w Krościenku nad Dunajcem. Na tę przyjemność trzeba zarezerwować sobie blisko 3 godziny. Bilet co prawda nie jest tani, ale atrakcja warta jest swojej ceny. Do Szczawnicy bilet kosztuje 49 zł (24,50 zł bilet ulgowy), a do Krościenka to koszt 58 zł (29 zł bilet ulgowy).

Do spływu przyda się oczywiście cieplejsze ubranie, gdyż temperatura na wodzie może być kilka stopni niższa niż na lądzie, ale nie powinno to być problemem w ciepłe, letnie dni. Oczywiście dla bezpieczeństwa należy założyć kapoki, choć wypadki na spływie się nie zdarzają.

Płynie się na popularnych tratwach, choć tratwami są one tylko z nazwy, bo w praktyce to 4 wąskie łódki, tzw. czółna, połączone ze sobą - to one tworzą tzw. tratwę. Prowadzone są one przez dwóch doświadczonych flisaków. Flisak to starośredniowieczny zawód - wówczas nazwyany Flis. Najczęściej Flisem był chłop mieszkający przy rzece, który zawodowo najmował się spływem towarów  (wówczas przewożenie towarów po rzece było bardzo popularne ze względu na szybkość i ekonomiczność w porówaniu z podróżą wozem). Obecnie flisaków można spotkać tylko w Pieninach na spływie Dunajcem.

Na spływ Dunajcem można się wybrać między kwietniem a październikiem. W miesiącach letnich atrakcja ta jest bardzo oblegana i należy się uzbroić w cierpliwość, stojąc w kolejce po bilety, a później czekając na wolną łódź, ale wrażenia wszystko rekompensują i na prawdę warto przynajmniej raz w życiu na tę atrakcję znaleźć czas.


Polskie Szlaki

Artykuły do przedruku

Brak komentarzy:


Udostępnij:


Tweetnij