Dlaczego warto dbać o ochronę skóry latem?

Autor: Artelis - Artykuły Specjalne
 

ochrona skóry
Nadeszło długo wyczekiwane lato, razem ze słońcem, letnimi sukienkami i możliwością komfortowego wypoczynku na łonie natury. Zaczyna się okres urlopowy, a wkrótce dzieci przestaną chodzić do szkoły i większość czasu będą spędzać na zabawach na dworze. Sielankę wakacyjnego wypoczynku mogą niestety zakłócić problemy ze skórą.


Piękna pogoda sprzyja rozluźnieniu i zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Właśnie teraz większość z nas ładuje baterie, ciesząc się słońcem, na którego niedostatek narzekamy przez większą część roku. W radosnym używaniu dobrodziejstwa ciepła czasem zapominamy o umiarze, a zbyt beztroskie wystawianie się na działanie promieni słonecznych może skończyć się bardzo nieprzyjemnie – ostrzega nasz rozmówca z Apteki Mirowskiej.

Czy ukrywać się przed słońcem?
Jeżeli nie cierpimy z powodu żadnej dolegliwości, która wykluczałaby opalanie, nie należy całkowicie rezygnować z kąpieli słonecznych. Najważniejszym argumentem za przebywaniem na słońcu jest fakt, że światło słoneczne jest niezbędne do produkcji witaminy D. Jest ona potrzebna do prawidłowego przyswajania wapnia i fosforu, co oznacza, że chroni osoby starsze przed osteoporozą, a dzieci przed krzywicą.
 
Przebywanie na słońcu niesie ze sobą też inne korzyści. Udowodniono, że wpływa korzystnie na samopoczucie, pomaga w walce z niektórymi chorobami skóry i przyspiesza gojenie, a także łagodzi dolegliwości bólowe układu ruchowego. Aktywność pod słonecznym niebem przyspiesza odchudzanie i wzmacnia serce, toteż mimo niebezpieczeństw wynikających z „przedawkowania” słońca, nie należy całkowicie się go wyrzekać.
 
Opalaj się z głową (pod kapeluszem)
Aby przebywanie na słońcu przynosiło nam korzyści, musimy opalać się rozsądnie. Obok zalet słońca, istnieją również poważne niebezpieczeństwa związane z niedostateczną ochroną przed promieniowaniem UV. Najbardziej czuła na nadmiar słońca jest oczywiście skóra, a efekty niedostatecznej ochrony mogą być odczuwalne natychmiast, ale też długofalowe.
 
Największym, bezpośrednim zagrożeniem dla skóry latem są oparzenia słoneczne. Zbyt długa ekspozycja na mocne słońce bez odpowiedniej ochrony skutkuje zaczerwienieniem, pieczeniem, a nawet bólem i ostatecznie złuszczaniem się naskórka – mówi ekspert z Apteki Mirowskiej.
 
Dalekosiężnym efektem beztroskiego opalania jest wysuszenie i przyspieszone starzenie skóry skutkujące pojawieniem się zmarszczek i – co najgroźniejsze – rozwój nowotworów skóry. W Polsce każdego roku rozpoznaje się ok 3 tys. przypadków raka skóry, a ryzyko można przecież znacznie ograniczyć dzięki właściwej pielęgnacji i ochronie skóry.
 
Jak chronić skórę latem?
Najważniejszym elementem dbania o skórę latem jest stosowanie kosmetyków z filtrem podczas opalania. Dokładne i regularne zabezpieczenie filtrem przeciwsłonecznym pozwala uchronić się zarówno przed poparzeniami, jak i dalekosiężnymi skutkami negatywnego oddziaływania UV. Aby zapewnić sobie piękną, gładką opaleniznę, warto zadbać także o nawilżenie skóry po opalaniu.

Ważna jest także odpowiednia dieta i przyjmowanie dużych ilości płynów, najlepiej czystej wody. Posiłki bogate w witaminy A, E i B pomogą skórze we właściwy sposób reagować na słońce, zabezpieczą komórki przed nadmiernym odwodnieniem i przyspieszą regenerację w razie podrażnień.
 


Moja wiedza moim wizerunkiem w sieci - Artelis.plBrak komentarzy:


Udostępnij:


Tweetnij