Gdańsk - warto zobaczyć

Autorem artykułu jest Zahar


Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce, jego powstanie datuje się na końcówkę X wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze pisemne wzmianki na temat tego nadmorskiego grodu. Warto odwiedzić to ponad tysiącletnie miasto, poznać jego historię i odkryć urok gdańskiej Starówki.


Jednym z najpiękniejszych miejsc gdańskiego Starego Miasta jest niewątpliwie Droga Królewska, czyli ulica Długa oraz jej rozszerzenie - Długi Targ. Ulica Długa mierzy około 500 metrów - można powiedzieć, że jest „długą” jedynie z nazwy. Drogę Królewską otwiera renesansowa Złota Brama, idąc dalej możemy podziwiać zabytkowe kamienice (XV-XIX wiek) oraz renesansowy gmach Ratusza Głównego Miasta, którego wieża zwieńczona jest XVI wieczną statuą Zygmunta Augusta. Wchodząc z Długiej na Długi Targ zobaczymy jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska – fontannę Neptuna, a także Dwór Artusa. Drogę Królewską opuszczamy przechodząc przez Zieloną Bramę, za którą rozpoczyna się Długie Pobrzeże… a to przecież tylko skrawek tego, co kryje przed nami Gdańsk.
W Gdańsku znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy historii oraz architektury, jak i kibice. Oprócz zabytków, muzeów i renesansowych domów w Gdańsku znajdują również nowoczesne obiekty sportowe ERGO Arena (na granicy Sopotu i Gdańska) oraz PGE Arena, na której będziemy mogli obserwować zmagania najlepszych piłkarskich jedenastek Europy, podczas finałów EURO 2012. Warto też zaznaczyć, że Gdańsk stanowi integralną część ośrodka metropolitalnego znanego jako Trójmiasto. Wystarczy więc kilkanaście minut by spacer po Gdańskiej Starówce zamienić w wycieczkę do Gdyni, albo wypad na plażę przy słynnym sopockim molo.
_ _ _ _ _

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:


Tweetnij