Mazury - cud natury?

Autorem artykułu jest Radosław Pokrzywnicki

"Mazury Cud Natury" - w coraz szerzej zakrojonej kampani reklamowej krainy tysiąca jezior, bardzo często można usłyszeć ten właśnie zwrot. Czy Mazury są, aż tak cudownym miejscem jak opisują je reklamy, czy jest to zwykła propaganda?


Fundacja "New7Wonders" założona przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, ogłosiła międzynarodowy konkurs na 7 nowych cudów świata. Propozycje zostały nadesłane z ponad 220 krajów świata. Wśród tych propozycji, znalazły się nasze rodzime Mazury, które rozpoczęły rywalizacje z tak znakomitymi pomnikami przyrody jak Kilimandżaro, Amazonka czy Góra Stołowa w RPA.


Po ogłoszeniu wyników, okazało się, że Mazury niestety nie znalazły się w 7 najpiękniejszych nowożytnych cudów świata, przegrywając ze wspomnianą wcześniej Amazonką, która to zestawienie wygrała.


Czy to znaczy, że powinniśmy się wstydzić, że Mazury wystartowały w tym ogólnoświatowym konkursie? Absolutnie nie! Niech świadczy o tym fakt, że Mazury przeszły kilka wielkich etapów konkursu, eliminując po drodze wiele innych pretentenów do miana Cudu Natury. Za przykład należy tutaj podać Kilimandżaro, włoskiego Wezuwiusza czy Błotne Wulkany w Azerbejdźanie.


Pomimo, że nie znaleźliśmy się w wielkim finale, wielki ukłon i tak należy się w stronę zarówno organizatorów konkursu jak i samym Mazurom.


Mazury to piękny okaz przyrody, który my, Polcay mamy przed sobą, a z którego nie potrafimy się cieszyć. Polacy nie doceniają Mazur. Co roku jeżdzą nad morze, lub w to samo miejsce w góry, omijając przy tym jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko Polski, ale jak również pokazują wyniki konkursu - całego świata.


Pensjonaty i hotele na mazurach, często w swojej ofercie mają do zaproponowania przewodnika, który w przyjaznej atmosferze oprowadzi nas po tak pięknych miejscach jak największe jezioro w Polsce - Śniardwy, Góra Krzemieniucha, Wyspa Kormoranów czy piękny rezerwat przyrody w Kadzidowie.


Czy istnieje choć jeden powód by tych cudownych miejsc nie odwiedzić? Czy istnieje choć jedna przyczyna, która nie pozwala nam na zapisanie w sercu nowych, niesamowitych wspomnień? Wydaje się, że nie, a wyjazd na Mazury może okazać się nie tylko korzystną inwestycją dla naszego dobrego samopoczucia, ale również okazją do przeżycia niesamowitej przygody naszego życia.
_ _ _ _ _ 

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:


Tweetnij